A nyirokrendszer elégtelen működésének eredményeként salakanyagok halmozódhatnak fel a szövetközi térben, melyek duzzanatot okozhatnak bizonyos területeken. Ezt a fajta duzzanatot nevezzük nyiroködémának.
A nyirokkeringés zavarának legszembetűnőbb jele a nyiroködéma (limfödéma). Nyiroködéma abban az esetben alakul ki, ha a nyirokrendszer alkalmatlanná válik arra, hogy a szövetekből elszállítsa a nyirokköteles anyagokat. Egészséges ember 2-6 l napi nyirokfolyadékot termel, amely tartalmaz: vízet, fehérjét, sót, lipideket, salakanyagokat és a nyirokerekbe kering. Ha a nyirokerek nem képesek elszállítani a szövetek közül a szövetközi folyadékot, abban az esetben az itt felszaporodott anyagok duzzanatot – ödémát – okoznak. Ez a folyadékgyülem leggyakrabban a végtagokon jelentkezik, de előfordulhat a törzsön, mellkason, hason, háton vagy fartájékon is.
A vízhajtó használata nem elégséges, hiszen ez csak a vizet, ásványi anyagokat, káliumot vezeti le, a salakanyagokat nem.
A manuális nyirokdrenázs során a test bármely részén kialakult duzzanatot kezeljük, csökkentjük. A speciális, finoman adagolt, meghatározott sorrendben és irányban végzett pumpáló és ritmusos fogások segítségével, valamint kompressziós terápiával (bandázsolás) visszajuttatjuk a szövetközi folyadékot a nyirokerekbe és segítjük annak véráramba való visszajutását.
Méregtelenítő kúraként is kiválóan alkalmazható, a terápia egészséges ember számára is: 50-60 perc (évente 2x ajánlott)
A nyirokrendszer karbantartása akár preventív céllal is történhet. Mindazoknál, akik rendszeresen és hosszan ülnek, vagy álló munkát végeznek, kezdetlegesen kialakuló visszérrel küzdenek azoknál az alsó végtagok nyirokkeringése lelassulhat, így ebben az esetben is ajánlatos a manuális nyirokterápia.
Ödémás ember számára a nyirokmasszázs mellett javasolt a gerinctorna, az értorna, légzőtorna gyakorlása is, hiszen a nyirokkeringésünket az izompumpa és a mellkas űri nyomás működteti.
Végh Anett
Gyógytornász, fizioterapeuta
Tovább